Babia Góra i wschód słońca. Nasze porady jak się przygotować.

Wiemy to po sobie. Żeby wstać z łóżka w środku nocy, motywacja musi być co najmniej spora. Ale żeby wstać w środku nocy i jeszcze później łazić po górach, po ciemku? Nie, to przecież nie może mieć sensu.

Babia Góra, 1725 metrów metrów wysokości. Jej najwyższy punkt to pieszczotliwie zresztą zwany Diablak. Anegdot na temat Babiej jest mnóstwo. Począwszy od pochodzenia nazwy, kończywszy na opowieściach tych, którzy na Nią wchodzili. Oczywiście z lepszym, lub gorszym skutkiem.


Czytaj też: Szlaki na Babią Górę. Część pierwsza: Perć Akademików


Jednak jedno jest prawdziwe i pewne. Wschód słońca na Babiej Górze jest niewiarygodny. Magiczny. To oskarowy film i najlepszy koncert na którym będziecie. Zresztą, każdy sobie sam wymyśli jakieś tam własne porównanie 🙂 Ale na pewno każdy, bez wyjątku powie, że jednak warto było tę noc zarwać.

Jak się przygotować do wejścia na Babią Górę, żeby zobaczyć wschód słońca? Zacznijmy od pór roku. Wejście możesz planować w zasadzie bez jakichkolwiek ograniczeń co do terminu. Bardzo ważne jest jednak obserwowanie komunikatów Babiogórskiego Parku Narodowego i beskidzkiego GOPR’u (w szczególności zimą), aby uniknąć jakichkolwiek niebezpiecznych sytuacji pogodowych, czy próbie wejścia gdy szlaki są zamknięte.

Jak się przygotować?

Babia Góra, nawet latem potrafi nieźle sponiewierać. Przede wszystkim, na szczycie może wiać, lub padać. Pamiętaj, że wchodzisz w nocy, gdy z założenia jest znacznie zimniej. W okresie gdy jeszcze zalega śnieg, ciepłe ubranie jest bardzo ważne, w szczycie zimy przemyśl nakładki na buty z kolcami. Wyposaż się w latarkę (dobrze sprawdza się tak zwana czołowa), wodę, batony, banany, a także obowiązkowo bardzo dobrze naładowany telefon.

Logistyka

Połóż się wcześniej spać, wyśpij się. Jeśli podchodzisz do tematu relaksacyjnie, raczej amatorsko, wybierz trasę zaczynającą się od Przełęczy Krowiarki. Bez najmniejszego problemu dojedziesz tutaj samochodem – polecamy, jest duży parking. Jest to najbardziej popularna baza startowa na Babią. Od nas do Przełęczy Krowiarki dojedziesz w 8 minut. Stąd znaki pokazują 2,5 godziny drogi pieszo na szczyt. Sprawdź godziny wschodu w dniu, w którym planujesz swoje wejście. Jeśli więc wschód przykładowo ma nastąpić o 5.15, przed godziną 3.00 warto już być w drodze pod górę.

Jakby to powiedzieć, żeby zobaczyć wschód słońca z samej góry, warto się nie spóźnić 🙂 Na szczęście szlak na Babią jest bardzo łatwy, idzie się bez przeszkód, płynnie i dość szybko. Nie rzadkim widokiem są rodzice z dziećmi, nawet podczas wczesnych wejść. Babia Góra oczywiście potrafi spłatać figle, ale wbrew pozorom i częstym opiniom trafienie na dobre warunki nie jest trudne. Trzeba jednak pamiętać o obowiązkowym sprawdzeniu warunków i przygotowaniu się do tak wczesnej wycieczki.

Co Cię czeka na górze?

Znajdź swoje miejsce, usiądź wygodnie, lub stań i obserwuj. Gdy już się zacznie, zrelaksuj się, weź głęboki oddech i patrz…

Skorzystaliśmy ze zdjęć Krzysztofa Karpińskiego. Dziękujemy!
Więcej zdjęć i porftolio Krzyśka: instagram / facebook / www

4.2/5 - ocen: 89