W Zawoi znajduje się jedna z najpiękniejszych atrakcji Beskidów, Wodospad Mosorczyk. Opowiemy Wam, dlaczego warto odwiedzić to miejsce.
Zawoja słynie ze swoich czystych, górskich potoków. Malowniczo płyną one w leśnych wąwozach, spotkasz je również na szlakach Babiogórskiego Parku Narodowego. Zjedzenie obiadu w zawojskiej karczmie z widokiem na potok, czy nocleg w domku nad wodą jest i przyjemne i bardzo łatwo dostępne. Dzisiaj opowiemy Wam o Wodospadzie Mosorczyk, w którym na pewno się zakochacie, bez względu na porę roku.
Jak trafić do Wodospadu Mosorczyk?
Jak zwykle mamy dwie propozycje, jak tutaj trafić. W zależności od tego, ile macie czasu i jaką ochotę na pieszą wędrówkę. Jeśli wolicie wersję krótką i niewymagającą, polecamy samochód. Są conajmniej dwie wersje nazwy wodospadu, możecie się spotkać z określeniem Wodospad Mosorczyk, lub wodospad na Mosornym Potoku. Nie ma znaczenia, którą z nich wpiszecie w nawigację, poprowadzi Was ona na parking w pobliżu wejścia na szlak.
Z parkingu bez problemu traficie do wodospadu, łatwo znajdziecie oznakowanie. Trasa na początku prowadzi przez utwardzoną drogę, następnie czeka Was nietrudne podejście, a koniec trasy to zejście już do samego wodospadu. Przeszkodą (jak zwykle zresztą w górach) może być deszcz, lub zalegający śnieg. Mimo tego, że szlak jest łatwy, to zawiera przewyższenia i można się poślizgnąć. Pamiętajcie o dobrych butach, najlepiej zakrywających kostkę. Na tę trasę wraz z powrotem na parking zarezerwujcie sobie godzinę, półtorej, w zależności od tego ile czasu spędzicie przy wodospadzie.
Szlak Mosorny Groń – Wodospad Mosorczyk
Drugi sposób, jak dostać się na wodospad Mosorczyk jest naszym zdaniem zdecydowanie fajniejszy. Zarezerwujcie sobie trzy, cztery godziny. Podjedźcie samochodem na parking kolei na Mosornym Groniu. Waszą trasę zacznijcie już tutaj i zacznijcie od wejścia na Mosorny Groń na nogach (około 30-40 minut), lub wjedźcie na górę koleją.
Czytaj też: Wieża widokowa w Zawoi, czyli widok na Beskidy i Tatry
Dlaczego polecamy tę wersję? Ponieważ będąc już na górnej stacji Mosornego Gronia na pewno skorzystacie z wieży widokowej, która stoi właśnie w ty miejscu. Bardzo polecamy widoki z wieży, zobaczycie tu panoramę Beskidów i wierzchołki Tatr! Bajka! Co dalej? Stąd kierujcie się już znakami na niebieski szlak na Wodospad Mosorczyk. Traficie bez problemu patrząc na strzałki.
Czy wejście do Wodospadu Mosorczyk jest płatne?
Tu super wiadomość, ponieważ zarówno wejście pod wodospad, jak i parking nieopodal są bezpłatne. Sama trasa do wodospadu jest otwarta cały rok. Czy można wejść do Mosornego Potoku i pod wodospad? Można, nie jest to zabronione. Sporo ludzi przychodzi tutaj również morsować.
Oczywiście obserwujcie pogodę, patrzcie na komunikaty turystyczne Babiogórskiego Parku Narodowego, zajrzycie też na kamery na Mosornym Groniu. Jeśli pogoda, czy ilość śniegu budzi Wasze wątpliwości, przełóżcie podejście do wodospadu na inny dzień.
Gdzie zjeść w Zawoi z widokiem na potok?
Jeśli wizytę na Mosornym Potoku macie już za sobą, polecamy Wam dwie karczmy w Zawoi. Znajdują się tuż przy górskich strumieniach, więc szczególnie latem jedzenie przy szumie strumienia będzie fajnym doświadczeniem. Oto one:
- Karczma Tabakowy Chodnik. Stoliki w ogrodzie znajdują się tuż przy strumieniu.
- Karczma Zbójnicka. Posiada wielki taras nad głośnym strumieniem.
PS.
Szukasz noclegu w Zawoi z potokiem płynącym pod oknem?
Skocz do domu na wyłączność tutaj: Zawoja 1725.