Zawoja Hala Barankowa. Wszystkie praktyczne informacje.

Hala Barankowa to naszym zdaniem jedna z najfajniejszych atrakcji w Zawoi. Zobaczycie tu nie tylko cudowne widoki na Babią Górę, ale przede wszystkim spotkacie wesołe stado owiec. Dobry dzień macie zagwarantowany!

Na Halę Barankową możecie przyjechać (lub przyjść) o każdej porze roku. Przywita tu Was malownicza panorama pasma Babiej Góry i krystalicznie czyste powietrze. To miejsce do takich oddechowych sesji jest wręcz idealne. Więc nawet jeśli akurat nie odbywa się wypas stada owiec, będziecie mieli okazję do posmakowania najlepszego, górskiego wiatru. Teren jest wręcz przygotowany do niedługiej, łatwej wycieczki. Są tu przyjemne wzniesienia, las i oczywiście miejsca do zrobienia pięknych zdjęć.

Spotkanie z owcami

Ale oczywiście najważniejsze są baranki 🙂 Podstawowa informacja jest taka, że stado na hali jest obecne od kwietnia (lub w zależności od warunków pogodowych od maja) do końca września. Jeśli na hali pojawicie się właśnie wtedy, najpewniej spotkacie owce na miejscu. Gdy akurat traficie na dojenie, warto chwilę poczekać, po zakończeniu, owce znów są wypuszczane na halę.


Czytaj też: 10 najlepszych atrakcji w Zawoi [PRZEWODNIK]


Stado liczy kilkadziesiąt owiec, które chętnie podchodzą do ludzi. Bądźcie jednak ostrożni, aby ich nie spłoszyć. Koniecznie zamieńcie słowo z Bacą, który opowie Wam o stadzie i o tym, jak przyrządzane są owcze smakołyki na miejscu. Na wszelki wypadek warto do Bacy zadzwonić i upewnić się, czy jest na miejscu i czy owce są właśnie na hali.

Bacówka na Hali Barankowej

Latem czynna jest także słynna na cały beskidzki region Bacówka. Do Bacówki na Hali Barankowej trzeba zajrzeć koniecznie! Zresztą nie sposób jej zauważyć. To niewielka chatka stojąca przy wejściu na Halę. Gdy do niej wejdziecie, przekroczycie bramę czasu i zobaczycie na własne oczy, w jaki sposób powstają sery i oczywiście będziecie mogli je kupić. Serki, żętyca, czy bunc są zawsze świeże i przepyszne. Polecamy mocno!

Jak trafić na Halę Barankową?

Samochodem. Jeśli korzystacie z samochodu, dojazd jest bardzo prosty. Wystarczy w nawigacji wpisać „Hala Barankowa” i poprowadzi Was ona dokładnie w to miejsce. Z Zawoi Centrum droga trwa około 15 minut.

Rowerem. Na Halę Barankową wiedzie jedna z tras kompleksu rowerowego Babia Góra Trails, a konkretnie trasa na Tabakowy. Najlepiej zacząć w punkcie startowym kompleksu, czyli przy Centrum Górskim Korona Ziemi. Długość trasy wynosi niecałe 4 kilometry i jest średnio trudna.

Pieszo. Tu macie dwie opcje. Pierwsza łatwiejsza i krótsza: parkujecie w pobliżu sklepu Groszek w Zawoi Widły. Stąd idziecie cały czas prosto żółtym szlakiem do Zawoi Składy i następnie skręcacie w prawo na szlak czarny już pod Górę na Halę Barankową. TUTAJ znajdziecie trasę, która zajmie Wam w jedną stronę około godziny.

Druga trasa jest bardziej ambitna: startujecie w Zawoi Policzne pod Karczmą Zbójnicką i idziecie przez trzy godziny większość drogi pokonując przez teren Babiogórskiego Parku Narodowego. Polecamy na całodniową wędrówkę. Szczegóły trasy znajdziecie TUTAJ.

Zawoja Hala Barankowa – najważniejsze informacje

Wejście na Halę: cały rok
Bacówka: otwarta od kwietnia / maja do września
Owce spotkasz: od kwietnia / maja do września
Czy można kupić sery: tak (płatność gotówką)
Czy można dojechać samochodem: tak
Płatność za wejście: bez opłat
Telefon do Bacy: 669 849 084, lub 691 855 378

4.1/5 - ocen: 531