Jeśli wybieracie się do Zawoi na aktywny urlop, nie zastanawiajcie się zbyt długo, tylko koniecznie bierzcie ze sobą rowery! Dlaczego? Naszym Zdaniem Zawoja stała się prawdziwą rowerową wioską. Z profesjonalnie przygotowaną infrastrukturą i atrakcjami.
Od razu wyjaśniamy komu przyda się ten przewodnik. Absolutnie każdemu. Bez względu na umiejętności, rodzaj roweru, jak posiada, czy warunki fizyczne i chęci. W Zawoi szlaki i trasy rowerowe mają bardzo zróżnicowane poziomy trudności (lub łatwości), więc pojeździcie zarówno rodzinie, jak i ze znajomymi którzy trenują już mocno profesjonalnie.
Czytaj też: Karczmy i restauracje w Zawoi. 5 miejsc, gdzie warto zjeść!
Dlaczego Zawoja to wymarzone miejsce do jeżdżenia na rowerach? Stało się tak przede wszystkim dzięki nowemu, rozbudowanemu kompleksowi górskiemu, Babia Góra Trails. Poza tym opiszemy Wam także trasy na Mosornym Groniu, na który (razem z rowerem) możecie wjechać również czteroosobową kolejką. Na koniec damy Wam nasze własne, też przyjemne rekomendacje. Jedzemy!
BABIA GÓRA TRAILS (BGT)
Blisko 15 kilometrów jazdy i 7 zróżnicowanych tras. Ponadto podwójny pumtruck, infrastruktura dodatkowa (parking, wiata, toalety). Bardzo dobrze serwisowana, utrzymywana i oznaczona. Trasy kompleksu Babia Góra Trails:
RYDZOWY
Poziom trudności: niski, dla początkujących, długość: 1 km.
Zielona, łatwa trasa. Dla początkujących i dla rodzin. Przeznaczona dla wszystkich rowerzystów posiadających podstawowe umiejętności jazdy rowerem górskim.
Mapa i szczegóły: TUTAJ
SOKOLICA
Poziom trudności: średni, dla średniozaawansowanych, długość: 4,7 km.
Niebieska trasa zjazdowa wymagająca podstawowych umiejętności jazdy rowerem w górskim terenie. Długi flow, na którym znajduje się sporo „hopek” (70 punktów do skoków) oraz pięknie wyprofilowanych band (60 na całej trasie). Początek trasy znajduje się na szczycie Mosornego Gronia.
Mapa i szczegóły: TUTAJ
WILCZA ŁAPA
Poziom trudności: średni/wysoki, dla średniozaawansowanych, długość: 0,9 km.
Czerwona trasa o naturalnej nawierzchni, wymagająca umiejętności jazdy rowerem w górskim, naturalnym terenie. Trasa kończy się w dolnej stacji krzesełkowej na Mosornym Groniu.
Mapa i szczegóły: TUTAJ
DIABLAK
Poziom trudności: wysoki, dla zaawansowanych, długość: 1,7 km.
Zawiera wiele hopek, dropy ze skał, więc to zdecydowanie trasa dla ekspertów i mocnych zawodników. Jednak jest to jeden z ważniejszych punktów programu w przypadku Babia Góra Trails.
Mapa i szczegóły: TUTAJ
TABAKOWY
Poziom trudności: niski/średni, dla średniozaawansowanych, długość: 5,2 km.
Dość łatwa, ale wymagająca trasa (długi, stromy podjazd a początku), więc raczej nie polecamy z dzieciakami. Tabakowy jest jednak bardzo ładną, widokową trasą, która biegnie obok Hali Barankowej.
Mapa i szczegóły: TUTAJ
TRASA PODJAZDOWA PODBŁĘDNY → MOSORNY GROŃ → ZIMNA DZIURA
Poziom trudności: niski, dla początkujących, długość: 6,9 km.
Nieznacznie nachylona, a dzięki temu łatwa i przyjemna trasa. Składa się z trzech odcinków, ale tak naprawdę łączy się w jedną, zwartą ścieżkę, na którą śmiało możecie zabrać najmłodszych rowerzystów. Tę trasę zaczniecie koło bazy startowej Babia Góra Trails, czyli przy Centrum Korona Ziemi (obok znajduje się także pumtrack i Park linowy Las Przygód).
Mapa i szczegóły odcinka Podbłędny: TUTAJ
Mapa i szczegóły odcinka Mosorny Groń: TUTAJ
Mapa i szczegóły odcinka Zimna Dziura: TUTAJ
MOSORNY GROŃ
Latem Mosorny Groń zamienia się w sieć rowerowych ścieżek i tras. Co jest naprawdę fajne, na górę prowadzi także wyciąg, a pod samym Mosornym znajduje się jedna z najlepszych zawojskich karczm, Zbójnicka. Co do tras, jest to kompleks przeznaczony raczej dla objeżdżonych rowerzystów. Wyglądają one następująco:
ENDURO
Poziom trudności: dla średniozaawansowanych i zaawansowanych, długość: 1,7 km.
Naturalna trasa wymagająca bardzo dobrych umiejętności jazdy rowerem w górskim terenie z dużą ilością sekcji korzeni, kamieni, ujemnych zakrętów i uskoków. Zawiera również drewniane dropy.
NORTHSHORE
Poziom trudności: dla średniozaawansowanych i zaawansowanych, długość: 0,15 km.
Pofalowana, w całości drewniana konstrukcja trasy. Zawiera zarówno pochyłe zakręty, jak i lekkie uskoki i sztuczne muldy.
FREERIDE
Poziom trudności: dla średniozaawansowanych i zaawansowanych, długość: 2,2 km.
Na trasie znajduje się duża ilość sztucznych muld, profilowanych zakrętów – tzw. bandy, „hopek”, stolików, drewniane dropy oraz naturalne przeszkody i nierówności (uskoki, kamienie, korzenie).
Na Mosorny Groń traficie bez najmniejszego problemu. GPS poprowadzi Was pod sam parking przy dolnej stacji. Mapę dojazdu znajdziecie TUTAJ.
REKREACYJNIE – ROWEREM NA HALĘ BARANKOWĄ
To już nasza propozycja skierowana dla lubiących jeździć po to, aby podziwiać widoki i się na rowerze relaksować. Trasą wyznaczyliśmy od nas, czyli okolic Rybnego Potoku. Ale możecie ją także rozpocząć nieco dalej, na przykład obok Karczmy Dzika Chata, którą łatwo obrać jako punkt startowy.
Wjazd prowadzi częściowo drogami utwardzonymi, a następnie szlakami wśród drzew i pięknych, górskich hal. Widok na końcu trasy jest przepiękny, malowniczy i bardzo fotogeniczny. Tutaj, na Hali Barankowej, oczywiście musicie przywitać się ze stacjonującym stadem owiec, a przy okazji zajrzyjcie do bacówki. Najpewniej spotkacie tu Bacę, u którego kupicie świeże sery i sami zobaczycie jak one powstają.
Do bacówki i stada owiec dojedziecie wraz z tą MAPĄ.
AMBITINE – ROWEREM DOOKOŁA BABIEJ GÓRY
Rowerowa wycieczka Wokół Babiej Góry jest nieco większym kalibrem. W zależności od wyboru trasy, można obrać jej długość od 45 do 70 kilometrów jazdy. Na teren Babiogórskiego Parku Narodowego niestety rowerem wjechać nie można, ale taka wycieczka może bardzo przyjemnie to ograniczenie zrekompensować. Polecamy!
Ta propozycja trasy rozpoczyna się i kończy obok Karczmy Dzika Chata, ale niezłym pomysłem jest także start przy Przełęczy Krowiarki (wejście do Babiogórskiego Parku Narodowego).
Jak objechać królową Beskidów, dowiesz się z tej MAPY.
Zdjęcia: Agata Kobierska / instagram
Dziękujemy!