Nie oszukujmy się, Babia Góra jest jak wybuchowa mieszanka, która potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych miłośników gór. Przecież nie bez powodu otrzymała również nieoficjalne nazwy, takie jak Matka Niepogód, czy Kapryśnica 🙂
Słoneczny poranek na Babiej może szybko przerodzić się w burzę z piorunami, a przyjemne popołudnie spędzone na szlaku zamienić w zamieć śnieżną z zerową widocznością. Góry to nie tylko piękne widoki i wspaniała przyroda, ale także specyficzne warunki atmosferyczne.
Jak sobie radzić z tymi nagłymi zmianami pogody w górach? Przede wszystkim, nie warto się przejmować i panikować. Pogoda na Babiej Górze potrafi zmieniać się bardzo szybko, ale to nie oznacza, że musimy rezygnować z wędrówki. Ważne jest, aby być dobrze przygotowanym i mieć odpowiednie ubranie i sprzęt.
Czytaj też: Pogoda w Zawoi i na Babiej Górze, gdzie sprawdzać warunki.
Jeśli planujesz wędrówkę po Babiej Górze, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:
- Nie idź samemu. A jeśli już tak planujesz, poinformuj o tym kogoś znajomego, wrzuć relację w swoich social mediach i daj znać, że się wybierasz
- Zawsze sprawdzaj pogodę przed wyruszeniem w drogę. Skorzystaj z codziennych komunikatów Babiogórskiego Parku Narodowego, zajrzyj na facebooka schroniska w Markowych Szczawinach, zerknij na kamery na kamery na Mosornym Groniu.
- Bierz ze sobą odpowiednie ubranie. Temperatura może zmieniać się bardzo szybko, dlatego musisz mieć ze sobą ciepłe ubranie, wodoodporną kurtkę i dobre buty zakrywające kostkę
- Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i jedzeniu. W górach wysiłek fizyczny jest większy, dlatego ważne jest, aby regularnie się nawadniać i jeść coś lekkiego, ale sycącego. Weź ze sobą batony i banany.
- Zaopatrz się w podstawowy sprzęt. Naładowany telefon to podstawa, jeśli idziesz obejrzeć wschód słońca na Babiej Górze, latarka będzie konieczna (czołówka jest najlepsza). Zimą raki na buty będą niezastąpione.
- Nie ryzykuj i nie wchodź na trudne szlaki. Nie śpiesz się.
- Przed wyjściem zapisz sobie ten numer telefonu: 601 100 300. To jest kontakt z GOPR’em, dzwoń, jeśli widzisz jakąkolwiek niebezpieczną sytuację.
Ale przede wszystkim pamiętaj, chodzenie po górach to czysta przyjemność i tak też podchodźmy do planowania wejścia na Babią. Przygotuj się dobrze, a wtedy nie wydarzy się nic niemiłego. Dobrej zabawy!
Do zmontowania video w artykule użyliśmy filmików portotheirishsetter oraz gotwomore.
Dzięki!
Szukasz domu na szlaku na Babią Górę?
A może sauna i balia ogrodowa do tego?
Sprawdź tutaj: Zawoja 1725 – Slow Life Cabins