Kąpiele leśne. Co to jest i jak zacząć ich zażywać?

Słyszeliście o kąpielach w lesie? Jaka pierwsza myśl przychodzi Wam do głowy, gdy usłyszycie to określenie?Jeśli jeszcze nie znacie tej metody naturalnej relaksacji, mamy dla Was krótki przewodnik dla początkujących.

Cały sens pomysłu kąpieli leśnych, który pochodzi od japońskiego terminu „shinrin-yoku”, co dosłownie oznacza właśnie „kąpiel leśna”. Wchodzisz w taką interakcję z lasem, że doświadczasz go każdym ze swoich zmysłów – właśnie aby wykąpać je w naturze. To bardzo prosta metoda uspokojenia i ciszy wśród drzew. Obserwacja otaczającej przyrody i głęboki, świadomy oddech. Las pomaga się odstresować i pozytywnie poprawić nastrój, w zupełnie naturalny sposób.

Żyjemy w nadmiernie stymulowanym świecie. Pracujemy i śpimy z telefonami, otacza nas hałas, pędzimy za czasem, którego właściwie w ogóle nie mamy. Podczas gdy kąpiel w lesie jest czymś dokładnie odwrotnym. To ten moment, gdy jesteś w lesie tylko ze sobą i tylko dla siebie. 

Jak zacząć swoją pierwszą kąpiel w lesie?

  • Wyłącz telefon, naprawdę spróbuj to zrobić. Uwierz, że w trakcie godziny, czy dwóch nic Cię nie ominie 
  • Nie planuj i nie szukaj najbardziej odpowiedniego miejsca. Po prostu wejdź do lasu, intuicyjnie daj się prowadzić swojemu instynktowi
  • Zwolnij. Chodź po lesie powoli, aby zobaczyć i poczuć więcej
  • Weź długie i głębokie oddechy. Niech wydech będzie dwa razy dłuższy, niż wdech 
  • Zatrzymaj się, stań lub usiądź, powąchaj to, co cię otacza. Co poczujesz?
  • Rozejrzyj się, bądź spostrzegawczy, patrz na drobne szczegóły lasu
  • Usiądź. Postaraj się nie myśleć o swojej liście rzeczy do zrobienia i sprawach związanych z życiem codziennym 
  • Miej oczy otwarte. Barwy natury są kojące. Czy czujesz się bardziej zrelaksowany patrząc na kolor zielony i błękitny?
  • Zostań tak długo, jak możesz. Zacznij od wygodnego limitu czasu i przedłużaj do zalecanych dwóch godzin, aby uzyskać pełne wrażenia z kąpieli w lesie

Kiedy zażywać leśnych kąpieli? Każdy znajdzie swój tryb i odpowiedni czas na ten sposób relaksu. My jednak najbardziej lubimy wczesne poranki, jeszcze przed śniadaniem. 

Szukasz domu w górach koło lasu i Babiogórskiego Parku Narodowego
Mamy go dla Ciebie tutaj.

Spodobało Ci się? Oceń ten artykuł! 🙂