Szlaki na Babią Górę. Część pierwsza: Perć Akademików

Na Babią Górę prowadzi parę szlaków. Począwszy od tych najbardziej popularnych, które w wysokim sezonie są bardzo chętnie wybierane przez turystów, po te które nie są pierwszym wyborem większości z nich. Opowiemy Wam także i o nich, jednak tym razem opiszemy jedno z najciekawszych i najtrudniejszych podejść na Babią, czyli szlak przez Perć Akademików.

Dlaczego Perć Akademików uważana jest za trudną do przejścia? W sumie z tą trudnością można trochę polemizować. Sami nie raz widzieliśmy bohaterów w wieku szkolnym, którzy wspinali się w górę bez większych kłopotów. Ale jedno trzeba przyznać. Nie jest to podejście dla wszystkich, a szczególnie tych, którzy wolą czuć twardy grunt pod nogami.

Łańcuchy i klamry

Perć Akademików to niedługi fragment podejścia, na który trafimy idąc od strony schroniska Markowe Szczawiny. Ten odcinek został wytyczony przez najbardziej strome stoki masywu Babiej Góry. I właśnie dlatego jest to naszym zdaniem najciekawsza trasa na jej szczyt. Dla naszego bezpieczeństwa, do skał zostały przymocowane łańcuchy, a w stromych miejscach dodatkowo wbito klamry.


Czytaj też: Czy Babia Góra jest kapryśna? Hmm, znamy to dobrze! 🙂


Klamry są najbardziej przydatne w miejscu zwanym Czarnym Dziobem. To ponad 8-metrowe, pionowe wejście, które jest dość wymagającym miejscem na tym szlaku. Na szczęście pod nami nie jest widoczne urwisko, czy przepaść. Zatem adrenalina pojawi się raczej w stopniu umiarkowanym, aczkolwiek bardzo przyjemnym 🙂

Trasa całego szlaku

Do Perci Akademików można dojść na co najmniej dwa sposoby. Idąc szlakiem niebieskim od Przełęczy Krowiarek, lub od północnej strony, szlakiem czarnym. Tym razem proponujemy Wam tą drugą trasę. Oto którędy przebiega:

Zaczynacie z Zawoi Podryżowanej, ale jako punkt startowy najlepszy jest dawny Hotel Lajkonik. Obok można zresztą zaparkować samochód. Kierujecie się na czarny szlak, który zaczyna się łatwą drogą asfaltową. Jest to nasz ulubiony szlak między innymi dlatego, że wiedzie przez pięknie zlokalizowane schronisko Markowe Szczawiny. To dobry punkt pośredni, w którym można się skąpać w słońcu. A przy okazji zjeść i wypić w tutejszej restauracji. Droga do schroniska zajmie Wam około 2 godzin.

Po tym przystanku idziecie już wprost w kierunku Babiej Góry, właśnie przez Perć Akademików. Ten odcinek to droga, którą pokonacie w około 1,5 godziny. Początkowo lasem, następnie przez wspomniane skały, a później już w otwartym terenie dającym niepowtarzalne widoki na Babiogórski Park Narodowy.

Ważne: szlak prowadzący przez Perć Akademików jest zamknięty zimą. Druga informacja jest taka, że odcinek na wysokości Perci Akademików jest jednostronny. Jak więc zejść? Gdy już zakończycie spotkanie z Diablakiem na szczycie Babiej Góry, kierujcie się po prostu na czerwony szlak, przez Przełącz Brona. Poprowadzi Was on z powrotem do schroniska w Markowych Szczawinach. Bez problemu znajdziecie doskonałe oznakowanie na całej długości trasy.

Czy warto wybrać ten szlak? Bardzo! To wbrew pozorom prosta wejście, które świetnie uczy jak chodzić po górach. Polecamy mocno!

PS. Przed planowanym wyjściem na Babią Górę koniecznie sprawdźcie warunki pogodowe. Najlepszym źródłem jest komunikat turystyczny Babiogórskiego Parku Narodowego.

Zdjęcia: Karolina Maga / ig: _karolinamaga
Dzięki!

4.9/5 - ocen: 47