Jadąc na zimowy weekend w Zawoi przede wszystkim na możecie liczyć na spotkanie z niesamowitą i dziewiczą przyrodą (oczywiście dzięki Babiogórskiemu parkowi Narodowemu). Lasy, górskie strumienie, czyste powietrze. Odprężenie i relaks macie zagwarantowane. Zawoja jest piękna i atrakcyjna każdą porą roku. Co jednak polecamy na zimowy wyjazd na weekend? Zobaczcie nasz subiektywny przewodnik po miejscach, które w Zawoi polecamy i bardzo lubimy.
Jak zimą dojechać do Zawoi?
Samochodem. Na zimowy wyjazd, samochód będzie najlepszą opcją. Przez Zawoję przebiega Droga Krajowa nr 957, dzięki temu jest ona regularnie odśnieżana. Nawet jeśli nie planujecie korzystać z różnych atrakcji w Zawoi i do nich dojeżdżać, dla Waszego bezpieczeństwa wskazane jest zabranie łańcuchów na koła.
Czytaj też: 10 najlepszych atrakcji w Zawoi [PRZEWODNIK]
Busem. Jeśli nie przyjeżdżacie do Zawoi samochodem, można tutaj bardzo łatwo dojechać busami, które regularnie kursują z krakowskiego dworca autobusowego (MDA). Podróż trwa niecałe dwie godziny. W samej Zawoi równieś znajduje się komunikacja busowa obsługiwana przez paru przewoźników według stałego rozkładu.
Gdzie spać w Zawoi?
Zawoja 1725 – Slow Life Cabins. To siedlisko z dwoma domami do wynajęcia na wyłączność. Położone jest przy wejściu do Babiogórskiego parku narodowego, na szlaku na Babią Górę, z Rybnym Potokiem płynącym niemal pod oknami. W ogrodzie znajduje się balia, miejsce na ognisko i niepowtarzalny górski mikroklimat.
Noclegi Mosorny Groń. Apartamenty i pokoje gościnne zlokalizowane tuż przy dolnej stacji kompleksu narciarsko-rowerowego Mosorny Groń.
Hotel Jawor. Jeśli szukacie formatu hotelowego, Jawor spełni Wasze oczekiwania. Znajdziecie tutaj SPA, basen, należącą do hotelu restaurację. Jawor znajduje się obok wyciągów narciarskich Baca i Wojtek.
Atrakcje w Zawoi na zimowy weekend
Narty i snowboard przede wszystkim! Czeka na Was Mosorny Groń, który posiada czteroosobową kolej na szczyt i blisko półtora kilometra trasy zjazdowej. Jazda odbywa się na pięknie nasłonecznionym, południowym stoku, z widokiem na Babią Górę i tarasem widokowym na górnej stacji.
Jazda konna. Tak, dokładnie. Dla tych, którzy nie jeżdżą na deskach polecamy zimowe, konne wędrówki. W okolicy znajdują się dwie stajnie konne czynne cały rok: Dyzma i Borys.
Wschód słońca na Babiej Górze. Co prawda powitanie dnia na Babiej wymaga lekkiego poświęcenia (trzeba wstać ok 3 rano), zimowe wejście na górę będzie niezapomnianą przygodą i przeżyciem. Pamiętajcie o śledzeniu komunikatów o stanie szlaków. Jak przygotować się do wejścia na Babią o świcie przeczytasz tutaj.
Jak się prawdziwie zrelaksować zimą?
Gorąca balia ogrodowa. Po nartach, lub wspinaczce po górskich szlakach, balia jest chyba najlepszym pomysłem na odprężenie. Polecamy wieczorem z grzanym winem i ogniskiem obok. Jeśli macie taki plan, wieczór zaliczycie do bardzo udanych.
Morsowanie. Zawoję dosłownie przeplatają czyste, górskie strumienie, które dają idealne warunki do morsowania. My mamy parę miejsc, które bardzo polecamy, ich listę znajdziecie tutaj.
Wędrówki po Babiogórskim Parku Narodowym. Dzięki temu, że bardzo duży obszar lasów i gór wokół Zawoi jest chroniony parkiem, możesz liczyć na czyste, górskie powietrze. Wystarczy krótki spacer, żeby przekonać się jak prawdziwie można odetchnąć od miasta. W Zawoi najdziesz także piękne, leśne miejsca, w których prawie nie ma turystów. Tutaj znajdziesz nasz wpis o leśnych kąpielach i o regeneracji w lesie.
Gdzie dobrze zjeść w Zawoi?
Pstrąga Zawojskiego. Jeśli lubicie ryby i lokalne jedzenie, pstrąga polecamy zawsze. Na miejscu znajduje się nie tylko hodowla, ale przede wszystkim smażalnia. Zjecie tutaj świeżego pstrąga w wielu konfiguracjach. Więcej o Pstrągu Zawojskim przeczytacie tutaj.
Karczma Zbójnicka. Mieści się tuż obok Mosornego Gronia, więc jest blisko po całodziennej jeździe na deskach. Ale Zbójnicką polecamy nie tylko ze względu na lokalizację. Mają przepyszne, gęste kociołki i pierogi, które polecamy najbardziej.
Tabakowy Chodnik. Klasyczna, góralska karczma, w jej najlepszym wydaniu. Zwróćcie uwagę na Kotlet Babiogórski, zapiekaną kaszankę z kapustą i zupę czosnkową.